Yapay Zeka’nın Gelişimi

yapay zeka

Son dönemlerde sıkça duyduğumuz konuların başında yapay zeka gelir. Yapay zeka gelişim açısından hızlı yol almakta dünya çapında ülkeler yeni yapay zeka metotları geliştirmek için birbirleriyle yarışmaktadır. Yapay zeka kullanım alanına göre birçok insanı ürkütse de bilime ve gelişmişliğe büyük katkısı olacağına şüphe yok.
Peki yapay zeka nedir? Yapay zekayı basitçe tanımlamak gerekirse insan işlevlerinin makinelere, uygulamalara, robotlara devredilmesi diyebiliriz. Yani herhangi bir sorun karşısında problemi hemen saptayıp çözebilme gibi yeteneklerle süslenmiş bir mekanizma. Yapay zeka genelde birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Bir insan beynin çözüm üretemeyeceği hızlılıkta ve verimlilikte çalışma sağlamaya yarar. Yani bir yapay zeka modülüne binlerce metot yükleyip, binlerce insanın yapacağı işi hemen yapmasını sağlayabilirsiniz.

yapay zekaYapay zekanın hayatımıza girmesi ile birçok alanda insan iş gücüne ihtiyaç kalamayacağı düşünülmekte, fakat yapay zeka modellerinde herhangi bir ürün için yapay zeka uygulaması birçok farklı kolda değil uzmanlığa göre ayarlansa da insan beynin işlevi kadar çok yönlü değildir. Böyle olması bir konu üzerinde belirli yapılarda bünyesine işlenenleri algılamakta ve çözüm odaklı çalışmaktadır. Yapay zeka günümüzde ticari ve para kazandıran uygulamalarda kullanılmakta, henüz insan beynin zeka bilinci ve bu durumun çözümü yapılamadığından yapay zeka belirli kısımlarda birçok farklı alana bölünmüştür.

 

Yapay zekanın kullanım alanlarına bakıldığında birçok fabrika, otomasyon sistemleri, oyunlar, robotik çalışmalarda kullanılıyor. Ülkeler yapay zeka kavramı ile tanıştıktan sonra birçok ülke de bu konu üzerinde ileri derecede atılımlar yapılıp ülke gelişmişlik seviyesine katkı sunmak hedeflenmektedir. Özellikle insanların fiziksel güçlerinin sınırlı olduğu noktalarda yapay zeka metotları geliştirerek üretimde daha seri daha fazla kazanım sağlayabilmek adına yapay zekaya önemli nokta ayırmışlardır. İnsan iş gücüne dayalı olarak çalıştırılan ama birçok insandan o alanda çok daha fazla kazanım sağlayan yapay zeka uygulamaları mevcuttur. Bu sistemler ülke gelişmişlik seviyesini artıracak durumları beraberinde getirmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Yapay Zeka’nın Gelişimi” için Yorumlar