Sunucu Konumu ve CDN’in SEO için Önemi

cdn-calisma-mantık

Sunucu konumu ve CDN (Content Delivery Network – İçerik Dağıtım Ağı) bazı durumlarda SEO için oldukça önemli bir faktördür. Özellikle bu sitenin açılış hızını doğrudan etkileyen bir konu olması sebebiyle, web sitenizin sunucusu ne kadar hızlı olursa olsun sunucunun konumu ile hedeflediğiniz ülkenin farklı olması gözle görülmesi zor olan gecikmeler sebebiyle negatif bir SEO faktörü olacaktır.

Örnek verirsek; siteniz hem İngilizce hem Türkçe hizmet veriyor ve hedeflediğiniz kullanıcılar hem Kuzey Amerika hem de Türkiye’de, sunucunuz eğer Kuzey Amerika’da ise Türkiye’deki kullanıcılar siteye geç ulaşacak eğer Türkiye’de ise Kuzey Amerika’daki kullanıcılarınız geç ulaşacaktır. İşte bu noktada CDN hızlı ve uygun bir çözüm sunmaktadır.

Arama motorlarıda farklı diller, farklı konumları hedefleyen web sitelerini algılayabilir ve bunula birlikte sunucunu konumu da arama sonuçlarında belirleyici bir faktördür.

CDN Nedir?
CDN sistemi kullanıcıların kaynaklarını indirmek için alternatif sunucu dağıtım noktası olarak çalışır, örneğin orijinal sunucusu Türkiye’de olan bir sitenin Türkçe ve Türkiye’den gelen ziyaretçileri için içeriği Türkiye’de olan noktadan, Amerika’dan ziyaret eden İngilizce(yada farklı diller) de olan sayfalarını Amerika’da bulunan bir noktadan ziyaretçiye sunar. Ve bunu çok hızlı yaptığı için ziyaretçi ona en yakın sunucudan verileri kaynakları indirdiği için sitenin hızı muazzam olacaktır.

CDN hizmeti veren birçok firma vardı ve bunların bazıları ücretsizdir, Amazon CloudFront, Cloudflare, MaxCDN, KeyCDN en iyi ve yaygın olanlardır. CDN ayarları teknik bilgi gerektiri ancak bakıldığında yapılandırması oldukça basittir.

CDN eğer dünyanın farklı yerlerine hizmet veriyorsanız, hedef kullanıcılarını farklı ülkelerdeyse kesinlikle kullanmanız gereken bir hizmettir ve SEO performansınızı yükseltmek için önemli bir faktördür.

Örneğin Google kütüphaneleri CDN kullanır bu yüzden çok hızlıdır https://developers.google.com/speed/libraries/

Coğrafi Hedefleme
Ayrıca coğrafi hedefleme için yapılması gereken bazı işlemler vardır, hedeflediğiniz coğrafyaları belirledikten sonra:

  • Sitenizde HrefLang(rel=alternate hreflang=XY) meta etiketini uygulamak.
  • Google Search Console coğrafi hedefleme ayarlarını yapmak.
  • Soogle Search Console’dan hedeflediğiniz dillerin seçimini yapmak.
  • Sitenin kullandığı IP adresinin doğru seçimi (Tek ülke ise o ülkenin IP adresi performans sağlar çok ise CDN)
  • Google My Business’de işletmenizi ülkelere konum olarak eklemek
  • Alan adı uzantısını doğru seçmek, com.tr ile dünyanın farklı coğrafyalarını hedeflemek doğru olmayabilir, com/net/org gibi uzantılarla bunu yapmak com.tr ile sadece Türkiye hedeflemek daha doğru

Kaynaklar:
https://www.searchenginejournal.com/content-delivery-networks-cdns-can-impact-seo/143595/
https://www.semrush.com/blog/must-know-seo-practices-for-content-delivery-networks-cdns/

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Sunucu Konumu ve CDN’in SEO için Önemi” için Yorumlar