Sosyal Robotlar Geliyor

sosyal robot

Robotlar deyince çoğumuzun aklına Kemal Sunal’ın filmindeki robot Fatma Girik geliyordur sanıyorum. Bir de yine kanal 7 oynayan ve her evde olması gereken duygusal robot iyi aile robotu babür aklımıza kazınan robotlar arasında.

Gerçekte robot üretimleri ve bu konuda yapılan çalışmalara bakacak olursak; robot kavramını en çok kullanan ve yeni teknolojileri çok çabuk geliştiren Japon bilim adamları olmuştur. Birçok robot uygulamasını daha çok uzun yıllar öncesinden başlatmışlardır. Robotlar insanı şekillere benzeyenler dışında fabrikalarda, sanayilerde, üretim alanlarında zaten makinemsi robotlar olarak uzun yıllardır kullanılmakta; şimdiler de gündeme gelen robotlar ise sosyal robotlar. Nedir sosyal robot? Sosyal deyince akla ilk olarak gayet günlük hayatta yaşayan bir insan gibi davranan robotlar gelebilir. Aslına tam olarak da böyle, sosyal robot incelemelerine bakıldığında kendisine verilen bir görevi yerine getirebilme, duyma, görme ve algılama mekanizmalarını kullanabilen robotlardan bahsediliyor.

Birkaç yıl öncesinde 2017 inin en gözde yeni teknolojisi olarak sosyal robotlar söyleniyordu. Birçok bilim insanın üzerinde çalıştığı ve üretimlerine bizzat katkı sunduğu insancıl robotlar sisteminin en gündeme uygun ve gerçekleşebilir duran robotları sosyal robotlar. Evinizde kahvenizi  içerken sizin için özel tasarlanmış bir robotun emirlerinizi algıladığını ve sizlere hizmet ettiğini düşünün. Birçok ülkede aslında minik düzeylerde bu sistemler gerçekleşmiştir. Bazı alanlarda üretilen insancıl robotlar kendi kendilerine yürüme, algılama gibi eylemeleri başarabilmişlerdir. İnsanların robotlar ile ilgili en çok merak ettikleri konu ise duygularının olabileceği konusudur. Robot üretimlerinden şu ana kadar mantıksal bir mekanizmaya bağlı robotlar üretilmiştir. Duygu yoğunluğu geçirecek ve bu yoğunluğa bağlı olarak üretilecek bir robot sistemi henüz yoktur.

sosyal robot
Sosyal robotlar insan ırkına en yakın olarak üretilecek ve tasarlanacak robotlar olarak görülmektedir. Geçmiş deneyimlerini saklayabilen, kendileri ile ilgili tehlikeleri algılayabilen, bir probleme çözüm üretme yetisi verilmiş robotlar olacaklardır. Donanımsal olarak matematiksel işlem çözmede yüksek performans gösterecek olan sosyal robotlar duygusal zeka yönündeki çalışmalarda kendini gösteremeyecektir. Sosyal robotların üretiminde ve tasarlanmasında son aşamalara gelinmiştir. Her an konuşabilen, dokunan ve sizinle temasa geçen bir robot görürseniz şaşırmayın .

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Sosyal Robotlar Geliyor” için Yorumlar