Sosyal Medya’da Siber Güvenlik

sosyal medya siber güvenlik

Sosyal medya uygulamaları, programları kullanım bakımından bilindiği üzere çok fazla kullanıcı kitlesine sahiptir. Kullanıcıların sosyal medya uygulamalarına giriş çıkışlarında bazı güvenlik tedbirlerini almaları oldukça önemlidir. Bu güvenlik tedbirleri insanların özel kullanım alanlarına başkalarının girişlerini engellemek amaçlıdır. Kullanıcılar girişlerinde kullandıkları şifreleri güvenlik kontrolündeki zayıf, güçlü komutlarına göre oluştururlarsa daha verimli bir şifre ile özel hesaplarını koruyabilirler. Tabi  ki güvenlik takibi bu kadarı ile bitmiyor. Facebook , intgram gibi uygulamalarda, başka kullanıcıların eline geçmiş hesapları almanız kolay olmadığı gibi, başkalarının eline geçen hesaplar kapatılıp dondurulabiliyor. Bunun için gerekli güvenlik önlemlerine uymanız gerekebilir. Facebook başka bir windows veya telefon üzerinden girişlerde uyarı veren sistemleri açık tutmak gerekir. Aynı şey instgram için de geçerlidir.

siber-güvenlikMaalesef sosyal medya kötü karakterli suç unsuru oluşturan içeriklerle yaşayan insanlardan çok fazla var. Bu insanlar yaşam alanını rahatlıkla paylaştığınız sosyal medya bilgilerinizi çalabiliyor. Bunları kötü amaçlar için kullanabiliyorlar. Özellikle hesapların çalınması ve bu hesaplardan başkalarının dolandırılması gibi bir sürü şey yapılabiliyor. Birkaç sene önce bir hediye çeki dağıtıyoruz diye yüzlerce kişinin hesabı çalınmış ve dolandırıcılar, arkadaşları gibi gözüken kişileri dolandırmışlardır. Siber güvenlik birimleri bu durumlarda devreye girmektedir. Kurumların veyahut kişisel hesapların kullanım güvenliği ve herhangi aykırı saldırılara karşı koruma sağlayan siber güvenlik sosyal medya ve sanal dünya açısından oldukça önemlidir.

Sosyal medya ve sanal dünya içerisinde karşılanabilecek bir sürü olumsuz durum ve kötü muameleye karşı insanların hakları siber güvenlik tarafından sağlanıyor. Bu tehditler herhangi bir taciz, kullanıcı birimlerine girilip bilgilerin deşifresi gibi durumlarda insanların korunmasını sağlıyor. Örneğin sizi tehdit eden bir insan için siber güvenlik kurumlarına gidip suç duyurusunda bulunup bu kişinin kimliği belli değilse açığa çıkartılmasına ve ceza uygulanmasını isteyebilirsiniz. Sanal ortam suçlarını hafife almamak ve insanların bu konuda haklarını bilmeleri gerekmektedir. Sanal dünya da ki suç şebekelerine geçit vermeyin.

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Sosyal Medya’da Siber Güvenlik” için Yorumlar