Sosyal Medyada En Çok Reklamı Kim Alıyor?

sosyal medya siteleri

Sosyal medya uygulamaları, reklam ajanslarının reklam kampanyalarına adına çok önemli bir konumda yer alıyor. Bu amaçla adlarını duyurmak isteyen şirketler reklam ajansları aracılığıyla kendilerini en çok Facebook, Twitter, Instagram vb. sosyal medya platformlarını tercih ediyorlar. Sosyal medya uygulamaları içerisindeki reklam dağılımları ise farklılık gösteriyor.

Twitter, son yıllarda bünyesine reklam alma konusunda lider konumda yer alıyordu. Ancak, şimdiki süreçte yapılan bir anket, kullanıcıların tercihlerine paralel olarak reklam ajanslarının reklam verme noktasında Instagram’ı Twitter’a tercih ettiğini ortaya koyuyor.

Araştırma şirketi eMarketer, Snapchat’in yükselen kullanımının, Twitter’ın mevcut sosyal medya platformları içerisindeki konumunu etkileyebileceğini ifade ediyordu. ABD merkezli Snapchat kullanıcılarının, Twitter kullanıcılarını geçmeye başladığı bilgileri Twitter’ın yükselen sosyal medya uygulamaları arasında değer kaybedeceğine dair sinyaller veriyordu. Ayrıca, durgun kullanıcı sayısı, büyüme yavaşlaması, yönetim kargaşası, düşen hisse senedi fiyatları Twitter’ın var olan problemleri olarak göze çarpıyordu. Şirkete 2010 yılında dahil olan Adam Bain yürüttüğü reklam kampanyaları ile Twitter’ın üç yılda 1 milyar dolar gelir elde etmesine katkıda bulunmuştu. Fakat Twitter’ın sahip olduğu reklam gelirleri, reklam kampanyaları giderek düşmeye başladı ve 2016 yılının ilk çeyrek rakamlarına göre son derece kötü bir hal aldı.

Hisse senedi yüzde 15 oranında düşen Twitter, 2013 yılından bu yana en düşük çeyrek rakamını gördü. Strata’nın reklam ajanslarına, reklam tercihleri konusunda hangi sosyal medya platformunu tercih edecekleri yönündeki sorusu çarpıcı sonuçları meydana getirdi.

Yüzde 63 oranındaki kullanıcılar reklam tercihlerinin Instagram’dan yana olacağını belirtirken, Twitter’ı tercih edenlerin oranı yüzde 56’da kaldı. Reklam ajanslarının en çok tercih ettiği sosyal medya uygulaması ise yüzde 96’lık oranla dünya genelinde 1.59 milyar sayıda kullanıcı barındıran Facebook oldu.

Bir Twitter yetkilisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu araştırma çerçevesinde ortaya çıkan verilerin gerçeği yansıtmadığını, kendilerinin ajans müşterileri yakın temasta olup, reklam konusunda hala en güçlü platformlardan biri olduklarını kaydetti. Aynı anketin ortaya koyduğu bir başka veri ise siteye reklam verenlerin sayılarına ilişkin oldu. Twitter 100 bin dolayında bir reklam veren kitleye sahipken, Instagram’da bu oran 200 bin kişiye kadar çıktı.

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Sosyal Medyada En Çok Reklamı Kim Alıyor?” için Yorumlar