Sosyal Medya Platformları ile SEO Desteği Sağlamak

Arama Motoru Optimizasyonu, Sosyal Medya

Google açıktan ilan etmiş olmasa da bir web sitesinin SEO performansında Sosyal Medya etkileşimi önemli bir etken ve istatistiklere bakıldığında da bu asla bir sır değil.
Google+, Youtube, Facebook, Linkedin, Twitter, Slideshare, Medium ve Flipboard gibi sosyal medya platformlarını kullanarak sitenizin veya uygulamanızın SEO performansını yükseltebilirsiniz.

Özellikle B2B kapsamında bir firma iseniz bu makalede anlatılanların çok işinize yarayacağına eminim.

İçeriğimizi oluştururken:

 • Kullanıcıların dikkatini çekmeyi amaçlayan etkili bir mesaj.
 • Kullanıcı başlığı gördüğünde devamını merak etmeli.
 • Başlıkla birlikte içerik de zengin bilgilendirici olmalı.
 • İçerik kullanıcıların duygularına hitap ediyor olmalı.
 • Anlatım şekli tarafsız olmalı.
 • Basit bir dil anlatım dili kullanılmalı, her kullanıcının anlayacağı şekilde yazılmalı.
 • İçerikte dikkat dağıtan öğeler olmamalı.
 • Araştırmalar sunumlarda 14 sayfa ve sayfa başına 25 kelimenin en etkili oran olduğu bilinmekte.
 • İçeriklerde okunaklı özel font sitilleri kullanabilirsiniz.
 • Etkileyici görseller kullanarak içeriği çekici hale getirin.
 • İçerikteki görseller ne çok fazla ne de çok az olmalı.
 • Bir konuyu görselle anlatmak kolaysa görsel kullanmaktan çekinmeyin.
 • Kullanılan görselin “kullanım hakları”na dikkat edin ve gerekli ise kaynak referans verin.
 • İçerikte, sunumda farklı renkler kullanın.
 • İçeriğin, sunumun şirketin tematik renklerine uyumlu olmasını sağlayın.
 • Renkler sayesinde içeriğin sıkıcı olmamasını sağlarsınız ve dikkat çekmek istediğiniz yerler için kullanabilirsiniz.

Hedefimiz: Sosyal Medya platformlarını SEO noktasında link/backlink profilini zengileştirmek, bunun için kullanacağımız belli başlı Sosyal Medya kanallarına değilelim.

Slideshare
Herkese açık olan içeriklerinizi ve sunumlarınızı Slideshare.net’de paylaşabilirsiniz, normal içerikleri sunum haline getirebilir veya sunumlarınızı doğrudan yükleme imkanınız var. Slideshare.net’e bir sunumunuzu yükleyerek bu sunumla o konuda hızlıca Google aramalarında yer alabilirsiniz, sunum içerisinden ve açıklamasından kendi sitenize referans link verdiğiniz için de web sitenizin SEO performansına kaliteli backlink sayesinde katkıda bulunursunuz.

Linkedin Pulse
Linkedin Pulse iş dünyasındaki bir çok hikayeyi ve makaleyi barındıran blog tarzı bir uygulama, kurumlar ve kişiler Linkedin Pulse kullanarak profesyonel yüzlerini ortaya çıkarmaya çalışırlar.
Linkedin Pulse yüksek otoritesiyle hem ziyaretçi trafiğini artırmak hem de link profilini zenginleştirmek için kullanılabilir, buraya içeriğinizin tamamını veya özetini girerek SEO performansınıza önemli bir katkı sağlamanız mümkün.

Medium.com
Medium.com’da Linkedin Pulse da olduğu gibi uzman kişi ve özellikle start-up’ların bulunduğu bir blog platformu, buraya ekleyeceğiniz içeriklerle ziyaretçi trafiğini artırmak ve link profilini zenginleştirmeniz mümkün.

Flipboard
Flipboard’a sitenizdeki içeriklerinizi ekleyerek işiniz veya ürününüz ile ilgili kullanıcılara ulaşmanız mümkün, özellikle popüler ve çok kullanulan bir mobil uygulamaya sahip olan Flipboard kaliteli ziyaretçileri sitenize çekmek için birebir.

Google Plus
Google’ın başta Facebook’a rakip olarak çıkardığı söylenen ancak o kadar da büyütemediği, fakat yine de Google servislerini örneğin Gmail kullanan(dünya genelinde en çok kullanılan mail hizmeti) herkesin bir şekilde içinde olduğu platformu Google+, SEO noktasında içeriklerinizi ve sitenizin sayfalarını paylaşmak için önemli bir alan.
Google+ aramalarda öncelikle çıkması ve otoritesinin yüksek olması sayesinde sitenizi SEO performansı sağlar.

YouTube
Internet kullanan herkesin bildiği ve neredeyse herkesin kullandığı Youtube sitenizin link profilini ve kalitesini genişletmek için kullanacağı önemli bir Sosyal Medya Platformu.
Burada hem kendi Youtube profilinizi geliştirerek hem de yüklediğiniz videoların açıklama kısımlarını doğru şekilde site isminiz ve siteli linkiniz geçecek şekilde yazmak SEO performansınıza katkı sağlayacaktır.
Özellikle Youtube profilinizi ve Youtube kanalınızı tasarım ve içeriği ile tam anlamı ile doldurmalısınız, ayrıca Youtube hesabınızı cep telefonu ile doğrulamanız ekstra bir SEO otoritesi sağlayacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Sosyal Medya Platformları ile SEO Desteği Sağlamak” için Yorumlar