Sosyal medya ajansı neler yapar?

sosyal medya ajansı ne iş yapar

Sosyal Medya Ajansları

 1. Marka/İşletmenizin dijital mecra da konumlanmasını sağlar.
 2. Marka/İşletmenize özel stratejiler belirleyerek satış artırıcı kampanyalar düzenler ve yönetir.
 3. Doğru analiz ve ölçümleme ile marka/işletmenize özel raporlar hazırlar.
 4. Marka/İşletmenize özel konuşma dili geliştirerek müşterileriniz ile doğru iletişim kurmanızı sağlar.
 5. Facebook, Twitter, Linkedin, Blog vs. bütün sosyal medya araçlarını marka/işletmeniz için kullanır.
 6. Internet üzerindeki reklam politikalarınızı belirleyerek, dijital pazarlamada marka/işletmenize özel planlar hazırlar.
 7. Krizleri yönetir, marka/işletmenizin online itibarını kontrol altında tutarlar.

Sosyal Medya Uzmanı

Şirketiniz için bir sosyal medya uzmanı tutmak da belki işinizi görebilir. Ancak büyük bir iş yapıyorsanız sizin için potansiyelleri araştırmak ve ellerindeki havuzun birikimini sizinle paylaşma açısından ajans her zaman için daha avantajlı olabilir. Ancak yine de bir sosyal medya uzmanı tutarak işinizin devamlılığı açısından ajansla iştirak içinde çalışabilirsiniz.

Campaign Türkiye isimli dergide 2010 yılında Kim bu sosyal medya uzmanı ve ne iş yapar? başlıklı bir haber hazırlandı, haber için ajanslarda çalışan 40 kadar sosyal medya uzmanına 20 soru soruldu. Sorulardan biri de, onların sıkça karşılaştıkları ve kuvvetle muhtemel pek de hoşlanmadıkları bir soru: En fazla üç cümleyle ne iş yaptığınızı anlatabilir misiniz? idi, işte cevaplar:

 • – Markaların sosyal medyadaki varlıklarından sorumluyum. Onların para harcayarak gösterdikleri çabayı, ürettiğim fikirler ve geliştirdiğim stratejilerle boşa çıkarmamak için uğraşıyorum.
 • – Markaların dijital pazarlama, CRM ve iletişim stratejilerini belirleyerek sosyal medyaya en uygun hale getirmek. Marka bilincini arttırıp satışa yönelik sadık müşteriler yaratmak.
 • – Markaların sosyal medyada var olmalarını sağlıyor bunu yaparken müşterilerinin ne istediklerini göz önünde bulunduruyor ve buna göre markanın müşterilerle olan iletişimini doğru bir şekilde sağlıyoruz. Bu iletişimin sonuçlarını markaya raporluyor ve buna göre stratejimizi marka ile beraber belirliyoruz.
 • – Markaların merak ettiği “acaba benim tüketicim hakkımda ne düşünüyor?” sorusuna bir nebze cevap bulduğu dijital ortamda marka ile kullanıcılar arasında bağ oluşturmak ve marka mesajını onu isteyerek takip eden kişilere doğru mesajı, doğru zamanda doğru yerde vermesine yardımcı olmak.
 • – Hedeflemek. Konumlandırmak. Konuşturmak.
 • – Müşterilerin sosyal ağ sayfalarının yönetimi çerçevesinde ajansla müşteri arasındaki koordinasyonu sağlıyor, düzenli olarak ağların güncellenmesini gerçekleştiriyorum.
 • – Müşteri ilişkileri, stratejik planlama ve kreatif tüm süreçlerde aktifim. Ajansın teklif ve sunumlarını hazırlamaktan, zaman zaman marka için tweet yazmaya uzanabilen bir iş skalasında çalışıyorum.
 • – Bilmeyene göre: Facebook’lar, Twitter’lar filan… Bilene göre: Markanın dijital dünyadaki sesi, temsilcisi, ayakta tutanı.
 • – Sosyal medya dinamiklerini takip edip, analizini yapmak. Müşterilerimizin dijital mecralardaki sosyal medya hesaplarını yönetmek, raporlamak, içerik girişi ve takibini sağlamak. Sosyal medya proje takibi yapmak.
 • – Dijital platformda markaların sesini oluşturuyoruz. Markaların hedef kitlesi ile birebir konuşuyoruz, canlıyız. Ne yapacağını bilemeyen tüketicilere bazen yol gösteriyoruz, ortadaki problemi çözüyoruz.
 • – Markanın internetteki sesi, soluğu, gözü, kolu, bacağı olmak. Hem reklamcı, hem iletişimci, hem de son kullanıcının halinden anlayan bir bakış geliştirerek markayı sosyal mecralarda ulaşılabilir, güvenilir ve sevilebilir kılmak. Aynı anda 10 farklı sayfayı yönetmek, 10 farklı makaleyi okumak, 10 farklı maile ve müşteriye cevap vermek, 10 farklı makale & trend raporu okumak, 10 farklı rakip analizi yapmak, bunları yaparken bir de tek ayak üstünde zıplamak.
 • – Markalarımın iletişim stratejilerini; sosyal medya özelinde tekrar şekillendirerek, dijital kanalları üzerinden takipçilerle buluşturup, raporlamak ve takibini yapmak. Rakip ne yapıyor, trend kaçtı mı demeden müşterilere sunmak, bir browser penceresinde en az 13 tab’e sahip olmak.
 • – Sosyal medya portallerinde kullanmak amacıyla uygulamaların geliştirilmesi, bakımlarının ve raporlamalarının yapılması.
 • – Markanın hedef kitlesine hitap edip, sosyal medya üzerinde marka bilinirliğini arttırmak, hızlı geri dönüş ile müşteri memnuniyeti sağlamak, markanın konuşulmasını ve markaya sosyal medyada trafik yaratmasını sağlamak.
 • – Tüketicinin belki de en çok vakit geçirdiği yer olan sosyal medyada onlarla bağ kurmak. Markaların sosyal medyada konumlandırmasını doğru şekilde oturtmak. Markaların online dünyada iyi bir imaja sahip olmasını sağlamak.
 • – Markaların kampanya ve ürünlerini, sosyal ağ hesaplarında kendi dillerine uygun içerikler hazırlayarak, doğru ifadelerle tanıtmak. Yeni koleksiyon ya da yeni kampanya dönemlerinde müşterilerden gelen istekleri, kreatif ve tüm ekiple birlikte tasarlayarak online üzerinden uygulama ya da yarışmalar hazırlayarak markanın bilinirliğini arttırmak.
 • – Sosyal medya yönetimi hizmeti alan markaların sosyal medyadaki marka konumlandırmasını oluşturmak. Rakip analizi yaparak strateji oluşturmak, hesap yöneticileri, içerik yöneticilerini iş planlarını oluşturmak ve onların işlerini takip etmek. Raporlama yapmak.

Bu yazımızı beğendiyseniz:
https://someyo.com/sosyal-medya-pazarlamasi-icin-en-iyi-araclar
https://someyo.com/e-ticaret-siteleri-icin-en-iyi-sosyal-medya-araclari
https://someyo.com/sosyal-medya-analizi
https://someyo.com/sosyal-medya-uygulamalari
yazılarımızı da incelemenizi öneririm.

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Sosyal medya ajansı neler yapar?” için Yorumlar