Nesnelerin İnterneti

IoT-Graphic

Nesnelerin interneti son zamanların şüphesiz en çok konuşulan konularından birisi, nedeni ise birçok eşyaya akıllı özelliğini katmasından dolayı gibi duruyor. Birçok bilim insanı bu konu üzerinde tartışmalar yapıp, yıllardır süregelen bir süreç için mücadele ediyorlar, silikon vadisinde de adı geçen nesnelerin interneti konusu hayatımızın her alanında bizlere kolaylıklar sunacak mükemmel özellikler taşıyor. Peki nedir bu nesnelerin interneti; kısaca bütün eşyaların akıllılaştırılması diyebiliriz. Yani her nesneye ayrı bir yazılım ve kodlama enjekte edilecek bu kodlamalar sayesinde birçok ev eşyası günlük kullandığımız eşyalar aklımıza gelebilecek her nesne birbirleriyle internet aracılığı ile iletişim kuracaklar, işte bu durum olduğunda uzaktan birçok eşyayı kontrol altında tutabileceğiz.

Bileklikler, elektrik düğmeleri, kapı kolları, defterler, kalemler vs. uzayan bir liste bu listedeki çoğu ürünün birbiriyle iletişimi olduğunu düşünün, hayal gibi geliyor ama şu an çalışmalar hızlı bir şekilde sürüyor. Bu sistemi 1999 yılında Kevin Asthon adında bir mucit ilk olarak kullandığını görüyoruz. Bu sistemin 2020 de hayata geçeceğine ve dünyada birçok alanda kullanılmaya başlanılacağı öngörülmekte; nesnelerin interneti ile birçok nesne kendi başına bir akıllı nesne ve birbirleriyle büyük bir ağ aracılığı ile sarılı olacak.

Nesnelerin interneti’nin kullanılacağı ve yapılması planlanan birkaç örnek;
Edyn: Bahçelerinizde sizlere yol gösterici bir akıllı nesne geliyor. İsmi de edyn, bahçenizin hangi alanın dikim için uygun olduğunu ve bunların nerelerinde nasıl uygulamalar yaparak dikip yapmanız gerektiğini size söyleyecek, hangi bitkinin bahçenize uygun olduğunu artık edyn sayesinde öğreneceksiniz.

nesenelerin interneti

Babalot: Babalot akıllı bir spor uzmanı olacak sanırım. Tenisçilerin tenis toplarına vuruş hızlarını ve ne aralıklarla vurduğunu, hızını ve açısını anında babalot ile öğrenebileceğiz. Oyunun istatistiklerini çıkartarak hangi aralıklarla topa vurulması gerektiğini bile bileceksiniz.

nesnelerin interneti

Hapifork: Adında anlaşılacağı gibi o bir çatal, günde kaç çatal yemek yemişsiniz, kalorisi ne kadardı, sizin yemeniz gerek miktar ve bunların istatistiklerini hapiforktan öğreneceksiniz. Yanınızda bir diyet uzmanı ile gezmeniz pek yakın.

nesnelerin interneti

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Nesnelerin İnterneti” için Yorumlar