İşletmeler, Kobiler İçin Sosyal Medya Kazanç Rehberi

sosyal medya kobi kazanç

Sosyal medya özellikle son yıllarda dijital pazarlamanın konusunda parlayan yıldızı, bu artarak devam eden sosyal medya potansiyeli hem dünyada hem de ülkemizde inanılmaz boyutlara yükselmiş durumda. Ülkemiz İnternet istatistikleri konusunda birçok metrikte, dünya ortalamasının üstünde yer alıyor.

Türkiye’de nüfusun %60’lık dilimi oluşturan 48 milyon kişi internete bağlanıyor. Aktif sosyal medya kullanıcı sayısı olarak da 48 milyonu görüyoruz fakat bu sayının tekil kullanım olmadığını belirtelim. Türkiye’deki mobil kullanıcı sayısı 71 milyon iken, sosyal medyaya mobilden bağlanan kullanıcı sayısı ise 42 milyon. Sosyal medyada geçirilen vakit ise günde 3 saat ile yine dünya ortalamasının üzerinde

Bu ve buna benzer birçok istatistik ülkemizde sosyal medyanın çok yoğun ve dünya ortalamasının üzerinde bir ilgi gördüğünü gösteriyor. Bu sebeple son yıllarda markaların sosyal mecralarda var olma ve tanıtım ile ilgili doğru çalışma planı ve hamle yapma isteklerini gözlemlemek de kaçınılmaz.

Uluslararası markaların dijital pazarlama ve sosyal medya konusunda uzun süredir bir şeyler yaptığını zaten biliyoruz, peki ya kobi sınıfındaki işletmeler kısıtlı bütçeleri ile sosyal medyada hamleleri ne olmalı?

Sosyal medyada kobiler için yapılacak çalışmalar arasında neler var?
Her şeyden önce sosyal mecralarda işletmeler için temelde telefon veya faks gibi bir iletişim kanalı. Ancak tabi ki değiştirmiş hali ve kendine göre bir stilleri var. Firmaların bu sosyal medyada var olması lazım ki bu iletişim sağlanabilsin. Bu açıdan baktığımızda her işletmenin sosyal mecra sürecinde var olma zorunluluğu mevcut. Elbette ki bu iş sadece var olmak ile bitmiyor. Asıl konu olan ve kullanıcılar tarafından fark edilmenin başlangıcı olan işin pazarlama yönü var ki, bizce en önemli olan taraf burası. Çünkü var olmak bir hesap açmak kadar kolaydır. Zor olan ise, bu mecralarda nasıl hareket edileceğidir.

Sorumuzun cevabına dönecek olursak, her ölçekte kişi veya kurumun, sosyal mecralar üzerinde temsil edilmesi lazım. Ancak pazarlama açısından kendi içeriğine göre farklı planları olmalı. Mecraya, ürüne, hizmete ve işletmenin boyutuna göre değişik stratejileri uygulanmalı.

Kısaca her ölçekteki işletmenin sosyal medya üzerinde yapabileceği mutlaka bir şeyler mevcut. Ancak, her firma için ve her mecra için standart bir hamle veya çalışma planı yok. Bu standart hamle konusunda yanlış bilgiler sebebiyle birçok firma için sosyal medyadan beklenen etkiyi alamıyor. Özellikle kobi ölçeğindeki firmalar, tüm dijital pazarlama planları içerisinde sosyal medyayı ürün ve hizmetlerine göre bir sıralamaya koymaları gerekiyor.

Bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz, sosyal medyadan çok önce arama motorları ile ilgili bir çalışma yapmalısınız. Arama motorlarında hiç bir şey yapmayan bir e-ticaret girişiminin sosyal medyaya bütçe ayırarak satış beklemesi genellikle doğru sonuçlar vermiyor. Bunun yanı sıra, ilginç veya bilinmeyen ürünler satan bir e-ticaret girişimi için, sosyal kanallar daha öncelikli olabiliyor. Kısaca tekrar edersek sabit bir reçete olduğunu söyleyemeyiz. Ancak kobi sınıfı tüm işletmeler için doğru çalışma planı ile sosyal medyada fırsatlarda yok değil.

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“İşletmeler, Kobiler İçin Sosyal Medya Kazanç Rehberi” için Yorumlar