İnternet’te Çocukları Bekleyen Tehlikeler

internet cocuk

Dünya hızlı bir evrilme sürecine girmişken, teknolojik gelişmeler hızla artıyor ve yaşamsal koşullarımız gün geçtikçe değişiyor. Büyüklerin sıkça kullandığı eskilerde diye başlayan cümleleri galiba yeni nesil çocukları için bizler kullanacağız. 1990 lı yılların çocukluğunda daha yeni yeni televizyon oyunlarıyla tanışmış olan çocuk nesli şimdilerde ise bilgisayar oyunları ile aşırı iç içedir. İnternet şüphesiz ki çok büyük bir araç ve bu araç doğru kullanıldığında çok güzel ve devasa işler yapabiliyor. Kendi kendine internetten izlediği videolar ile deneyler yaparak mucit olan, internet kullanımını iyiye kullanarak daha küçük yaşta para kazanmaya başlayanlar bile var.

İnternet dünyası çevremizde oluşan gerçek dünya ile biraz farklı; şöyle ki gerçek dünya da karşımıza çıkabilecek kötü karakterli insan sayısı sanal dünya da en az 5 katı kadar. İşte bu durumda ebeveynlerin çocuklar için internet kullanımı açısından büyük sorumluluklar düşüyor.Bazı oyun sitelerin çocuklar için özendirici, kötü karakterlerin kahraman olduğu oyunlar mevcut, bu oyunlarda kahraman sürekli insan öldürerek veyahut kötü işler yaparak oyunu sürdürmekte ve gelişmekte; çocuk kullanıcı ise kendini o kahramanın yerine koyarak öğrenme çağlarındaki kişilik özelliklerini belirlerken yanlış bir tutum izlemeye yol açıyor. Oyunlar da bulunan aşırı argo ve küfür içerikli sahneler çocukları küfür alışkanlığına itiyor.

Bir diğer konu ise sosyal medya aldatmacaları çocuk yaşta kızların internet kullanımında yaptığı hatalarla başlıyor. Kameralar önünde yapılan bir deney de sosyal medya üzerinden genç kızı ekleyerek başlıyor bir süre sonra iletişim kuruluyor. İletişimde olunan kızların yaşları genellikle 14 15 yaşları, sahte kimlikle açılmış bu hesapla kız çocuklarına buluşma teklif ediliyor. Daha sonrasında daha  ilk günden birçok çocuğun buluşmaya geldiği tespit edilmiştir. Bu durum ailelerin ne gibi önlemler alması gerektiği konusunda büyük bir deney. Aileler bu tarz durumlarda çocuklarına karşı sert ve kırıcı olduklarında psikoloji uzmanlarına göre çok daha ağır bir tramva ile karşılık gelebilir. Bu yüzden internet kullanımı konusunda çocuklar denetlenmeli ve bazı sitelere ulaşımlar engellenmelidir.

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“İnternet’te Çocukları Bekleyen Tehlikeler” için Yorumlar