İnternet Ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2017

internet--sosyal-medya-istatistik-2017

We Are Social ve Hootsuite tarafından yayınlanan “Digital in 2017 Global Overviewraporu internet, mobil ve sosyal medya kullanıcı istatistikleri konusunda bilgiler içeriyor.

Dijital pazarlama ajansı We Are Social, Hootsuite işbirliği ile hazırladığı “Digital in 2017 Global Overview” raporunu yayınladı. 238 ülkeden toplanan verilerle hazırlanan 106 sayfalık raporda; internet ve dijitalin gelişimi ile ilgili güncel bilgiler, istatistikler ve trendler yer alıyor.

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen dijital bağlantıların hayatımızı nasıl değiştirdiği gözler önüne seren raporun detaylarına geçmeden önce; We Are Social’ın araştırmada tespit ettiği bazı bilgilere değinmekte fayda var.


 

    Araştırmaya göre;

  • Dünyanın yarısından fazlası artık en az 1 adet akıllı telefon kullanıyor.
  • Dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisi en az bir cep telefonu sahibi.
  • Dünya genelinde web trafiğinin yarısından fazlası artık cep telefonundan geliyor.
  • Dünyanın dört bir yanındaki mobil bağlantıların yarısından çoğu artık “genişbant”
  • Dünya nüfusunun beşte birinden fazlası son 30 gün içinde alışveriş yaptı.

2017 yılının internet kullanımında önemli bir kilometre taşı oluşturacağını gösteren bulgular, mobil kullanımın hızlı artışını da bir kez daha gözler önüne seriyor.

Görsel; Marco Paköeningrat

 
 

Türkiye’nin İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri

Türkiye’de nüfusun %60’lık penetrasyonun milyonu oluşturan 48 milyon kişi internete bağlanıyor. Raporda aktif sosyal medya kullanıcı sayısı olarak da 48 milyonu görüyoruz fakat bu sayının tekil kullanım olmadığını belirtelim.
Türkiye’deki mobil kullanıcı sayısı 71 milyonken, sosyal medyaya mobilden bağlanan kullanıcı sayısı ise 42 milyon.

Büyümeye baktığımızda Türkiye’de 2016 Ocak ayından bu yana internet kullanıcı sayısının %4 ile 2 milyon, aktif sosyal medya kullanıcısı sayısının ise %14 ile 6 milyon arttığını görüyoruz. Ülkemizde sosyal medyayı mobilden kullanan kişi sayısı ise son bir yıl içerisinde %17 oranında artmış durumda.

Rapora göre Türkiye’deki cihaz kullanıcılarının %95′i cep telefonu sahibi ve %75′i akıllı telefon kullanıyor. Dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanımı %51 oranındayken, TV’nin %98 ile hayatımızda hala önemli bir yeri var.

Kullanıcılar gün içerisinde ortalama 7 saatini bilgisayar karşısında, 3 saatini telefon üzerinden internete bağlanarak ve 3 saatini sosyal medya platformlarında geçiriyor. TV karşısında geçirilen vakit ise ortalama 2 saat.

Türkiye’nin web trafiğine göre; bilgisayar üzerinden ziyaretlerin %29 oranında gerileyerek %36′ya düştüğünü, mobil trafiğin ise %33 oranında artarak %61′e çıktığını görüyoruz. Bu durum Türkiye’de web trafiği konusunda mobilin ne derece önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Son olarak ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya kanallarında değinelim. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya kanalı Youtube ve onu küçük bir fark ile Facebook takip ediyor. Diğer popüler sosyal medya kanalları ise Instagram ve Twitter. 2015 yılında ikinci sırada yer alan Facebook Messenger ise geçtiğimiz yıl altıncı sıraya gerilemiş.


 

“Digital in 2017 Global Overview” raporu ile ilgili detaylı bilgi için We Are Social tarafından yayınlanan açıklamaya ulaşmak için bu linki kullanabilirsiniz.
 
 

Sosyal Medya Yönetimi Paketlerimizi İnceleyin

 

 

Türkiye’de her gün 40 milyondan fazla kişi Facebook ve Instagram’da!

Peki sizin markanız nerede?
Türkiye’de her gün 40 milyon kişi cepten, tabletten veya masaüstü bilgisayarlardan sosyal medyada geziyor. Yani küçük bir işletme bile olsanız Facebook ve Instagram’da yapacağınız kaliteli paylaşımlarla yüz binlere ulaşabilirsiniz! Unutmayın bir kişi yaptığınız paylaşımları beğense veya paylaşsa, o kişinin sosyal medyadaki tüm arkadaşları paylaşımınızı görüyor, paylaştıkça işletmenizin ünü zincirleme olarak büyüyor herkesin markanız ve hizmetlerinizden haberi oluyor.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi
Siz işinize odaklanın, SOMEYO sosyal medya hesaplarınızı profesyonel bir ekiple yönetsin.
Bir yandan işinizle uğraşmak, bir yandan bugün sosyal medyada işletmem için ne paylaşsam diye düşünmek hem sizi ve personelinizi yorar hem de etkili bir sonuç alamayabilirsiniz.

Gelin bu işi 99TL’den başlayan fiyatlarla dijital reklamcılık deneyimli, profesyonel bir ekip tarafından yönetilen SOMEYO’ya bırakın. SOMEYO Sosyal Medya Yönetimi Paketleri ile tasarımı ve fotoğraflarıyla markanıza değer katacak paylaşımlarla, sosyal medyadan markanızın daha fazla insana ulaşmasını sağlayın.

 
 

İşletmenize yeni takipçiler ve yüksek beğeni kazandırmak, önce dikkat çekici paylaşımlarla olur.
Markanızın sosyal medyada başarılı olmasının yolu “organik”, yani doğal yollarla gelen, sayfanızı beğenen veya sizi takip eden kişilerden geçiyor. Bunun için önce markanızın konseptine özel bir paylaşım ve tasarım dili oluşturuyor, konseptinize göre kurumsal, esprili veya duygulara hitap eden bir dille paylaşımlarınızı önceden planlıyor ve paylaşıyoruz.

Markanızında düzenleyeceğiniz özel günleri, fırsatları, promosyonları, menünülerinizi öne çıkartmak istediğiniz ürünleri veya hizmetlerinizi, restoranınıza özel hashtaglerle gündemi yakalayan paylaşımlarla işletmenizin sosyal medya hesaplarından paylaşıyoruz.

 
 
 

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları

Detaylı bilgi için destek@someyo.com mail adresinden veya 0 216 315 40 05 – 0 216 315 40 06 numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.
 

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“İnternet Ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2017” için Yorumlar