Instagram’da Bilinmeyen Takip Özellikleri

1- Instagram, Yılbaşına Özel Filtrelerini Yayınladı!

Instagram, 2018’e sayılı günler kala kullanıcıları yeni yıl çoşkusuna hazırlanmak için yepyeni filtrelerini görücüye çıkardı.

Sosyal medya ajansları, sosyal medya yönetimini yaptıkları markaların yeni yıl gönderilerini hazırlarken; bu filtreleri kullanarak yeni yıl coşkusunu takipçilerine daha çok hissettirebilecekler.

Instagram yılbaşı temalı güncelleme ile kullanıcılar, yeni Super Zoom efektleri için sesler seçebilecek; yeni yüz filtreleri, animasyonlar ve renk efektleriyle yeni yıl coşkusunu tam anlamıyla yaşayabilecekler. Ayrıca, V26 adındaki yılbaşı güncellemesinde Super Zoom efekti için; Tempo, TV Programı, Bounce ve Dramatic olmak üzere dört farklı temada sesler seçebilecekler.

2- Instagram‘a “hashtag takip etme” özelliği geldi

Instagram bu ay hashtag takip etme özelliğini kullanıcılarla buluşturdu. Hashtag takip etme özelliği ile insanlar, bir gönderinin altına tıklayarak veya keşfet sekmesinde arayarak ziyaret ettikleri hashtag sayfalarında “takip et” seçeneğine tıklayabilecek ve o hashtag ile paylaşılmış gönderileri akışında görebilecekler. Sosyal medya yönetimi yapan ajanslar yönettikleri markaların hashtag’lerini belirleyip daha çok etkileşim ve takipçi kazanabilirler.

 

 

3-Facebook Sosyal Medya Kullanımı Konusunda Uyardı

Facebook bu hafta bir blog yazısı yayınladı. Yapılan araştırmalardan birinde sosyal medyanın olumsuz yanlarından biri olarak “Başkalarının hayatını Facebook üzerinden sürekli takip edenler kendilerini daha kötü hissediyor” bulgusu sunuldu. Facebook blog yazısında bunun nedeninin “negatif sosyal karşılaştırma” olduğunu belirtti ve insanların aslında Facebook üzerinde kendi hayatlarını olduğundan daha iyi gösterdikleri kaydedildi.

Kullanıcıları üzerinden son üç ayda 10 milyar dolar gelir elde eden Facebook, “başkalarının hayatının izleyicisi olmayın” önerisinde bulundu.

Carnegie Mellon Üniversitesi ve Facebook tarafından yapılan bir araştırma da aile ve arkadaşlarıyla sosyal medya etkileşimi içinde olanların daha mutlu olduğunu gösterdiğinden, yayımlanan yazıda sosyal medyada daha çok yakın arkadaş ve aile bireyleriyle etkileşimde bulunmanın yararlı olduğu vurgulandı.

Reklam içerikli marka yönetimi ve Sosyal Medya yönetimi yapan, Sosyal Medya ajansları bu bilgiler ışığında daha objektif ve motive edici gönderiler hazırlamaya dikkat edecekler.

Facebook, “Başkalarının hayatını izlemenin” olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla bir süre önce programlamasında değişiklik yaparak, sosyal medya platformuna girenlerin, önce yakın arkadaş ve akrabalarının paylaşımlarını görmelerini sağlamıştı.

Facebook aynı zamanda yeni bir fonksiyon daha ekleyerek, belirli bir kişi, sayfa ve grubun paylaşımlarını belirli bir süre görmek istemeyenlere bu imkanı da tanıdı. Böylelikle kullanıcılar, paylaşımlarından hoşlanmadıkları bir kişiyi tamamen Facebook listelerinden çıkarmadan, bir ay boyunca görmek zorunda kalmıyorlar.

4-2018’de popüler olması beklenen sosyal medya trendleri…

Sosyal medya kullanıcılarının içgörüsü ve ajansların yaptığı araştırmalara göre 2018’de bizi bekleyen sosyal medya trendleri…

a-)Artırılmış gerçekliğin yükselişi

Normal gönderiler yerine; canlı yayınlar, özel filtreler ve ünlüler ile tanıtılan ürünler daha çok ilgi çekecek.

b-)İnsta-Story

Her ay 200 milyon kişi insta story kullanıyor. Bu yüzden şirket ve marka sahipleri insta story özelliğini daha çok kullanmaları gerekiyor.

c-)İnfluencer Marketing

Youtube,Facebook, Twitter,Periscope, Instagram gibi sosyal medya kanallarında  yüksek takipçi sayılarına sahip kişilerin içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini takipçilerine aktarması ve bu yolla  sosyal medya hesaplarının daha çok takipçi kazanması, marka bilinirliğinin artması ve tüm bu etkilerinde satış oranlarını arttırması beklenmektedir.

d)Z Jenerasyonu’nu hedefleyerek sosyal medya hesaplarını yönetmek dinamizm ve her daim trend kalabilmek adına büyük önem taşıyor.

e)Takipçilerin mesajlarına cevap yazarak interaktif iletişimi arttırmak.

 

 

5- Sanal gerçeklik ve sosyal medyanın geleceği…

2017’de yapılan araştırmalara göre, sosyal medya ve sanal gerçeklik teknolojisi arasındaki bağın gün geçtikçe güçlendiği ortaya çıkıyor.

Sanal gerçeklik içerikleri düşünüldüğünde, 3 boyutlu içeriklerin ciddi oranda önemli bir konumda olduğu ve özellikle oyun dünyasında bu teknolojinin geliştiği önemli bir gerçek.

Peki ya sosyal medya?

Sosyal medyada, bu teknolojinin gelişimi için en önemli içeriklerin VR fotoğraflar ve 360 derece videolar olduğunu belirtmek gerekiyor. Dijital pazarlama uzmanı James McQuivery, 1 dakikalık bir videonun 1.8 milyon kelimeye eşit olduğunu söylüyor. Bir ürüne ait videonun, yazılı içeriğe göre 4 kat daha fazla tercih edilmesi de önemli bir istatistik. Yakın gelecekte ise standart video içerikleri yerini sanal gerçeklik ile hazırlanmış içeriklere bırakacak. Müşteriler, daha fazla etkileşim içinde olacakları içerikleri tercih etmeye başladı.

Sosyal Medya Danışmanları ve Sosyal Medya ajanslarının bu yönde çalışmalara pırlık vereceği gelen bilgiler arasında.

Facebook’un Mart ayında başlatmış olduğu Facebook 360 servisi, 360 derece fotoğraf ve videoların geleceğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Facebook’un açıkladığı rakamlara göre, şu ana kadar 1 milyon video ve 25 milyon fotoğraf bu formatta paylaşıldı. Android ve iOS cihazların 360 derece içerik kaydetme özelliği de geliştikçe bu sayının artması kaçınılmaz.

 

6- Instagram‘a yeni mesajlaşma platformu

Instagram, Direct adlı mesajlaşma uygulamasını kullanıcılarla buluşturuyor.

Instagram uygulamasının içerisinde yer alan mesajlaşma bölümü, Facebook’un Messenger platformu gibi ana uygulamanın içerisinden çıkarak ayrı bir uygulama olarak kullanıcılara sunulucak.

Sosyal Medya Danışmanları ve Sosyal Medya ajansları bu konuda monitoring hizmeti verirken yorumla değil Direct Message uygulaması ile cevap verecek.

Direct uygulaması ilk etapta iOS ve Android platformları için aralarında Türkiye’nin de olduğu 6 ülkede pilot olarak yayınlanacak. Diğer ülkeler ise Şili, İsrail, İtalya, Portekiz ve Uruguay.

Messenger ve WhatsApp yanına gelen Instagram’ın mesajlaşma uygulaması Direct, mesaj ile birlikte video ve fotoğraf gönderilmesine de izin veriyor.

7-Instagram’da daha çok beğeni kazanmanın pratik ipuçları…

İster sosyal medya yönetimi yapın, ister bireysel kullanıcı olun; Instagramda beğeni kazandıracak 8 ipucunu aşağıda sizler için hazırladık…

  1. Etkili resim paylaşmak.

En çok beğeni alan resimlerinizi analiz edin ve rakiplerinizi inceleyerek  overlay yazılarla çarpıcı görselleri birleştirmenizde ve filtre kullanmanızda fayda var.

  1. #- Hashtag

Konu ile ilgili en çok hangi hashtag paylaşılmışsa eklemeyi unutmayın.

  1. Paylaşım için en doğru zamanı seçin.

Gönderileriniz en çok saat 10:00 ile 15:00 arasında etkileşim alacaktır.

d)Çapraz paylaşımlarda bulunun.

Başka sosyal medya hesaplarınız varsa çapraz paylaşımda bulunmak da önemli bir faktör.

e)Başka kullanıcıların gönderilerini de beğenin.

 

 

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Instagram’da Bilinmeyen Takip Özellikleri” için Yorumlar