Gazete Reklamcılığı

gazete - reklam

Son dönemlerde internet dolayısıyla gazete okuma oranlarında azalma olsa da yine ciddi bir kitle gazete okumaktan vazgeçmiyor. Teknolojik dünyadan kopup gazete sayfalarında gezen insanlar aslında hem beyinlerini hem de gözlerini dinlendirmiş oluyorlar. Gazete bir haber veya bildiriyi insanlara duyurmak için kullanılan bir araçtır. Önceden her ekmek sepetinin yanında gelen bir gazete görmek mümkündü. Dünya dan ülkeden haberleri gazeteden öğrenilirdi. Gazeteler insanlar için okuma alışkanlığının unutulmaması için kalan son materyal diyebiliriz. Küçük esnafların ve belirli iş kurumlarının sürekli olarak aldıkları abone oldukları gazeteler bulunur. Gazete insanlar için bu kadar önemliyken, haber dağıtmadan sonra reklam gelirleri ile kendilerini idame ettirebilen gazeteler mevcuttur.

Gazete reklamcılığı birçok reklam anlayışından farklıdır. Reklam statüsüne göre en ilkel ve doğrudan mesaj verebilen gazete reklamları insan hafızasında kalabilecek düzeyde olmalıdır. Reklam prensiplerine göre oluşturulan bazı kuramlar gazete reklamcılığında geçerliliğini yitirir. Örneğin bir televizyon reklamında izleyici konu üzerine odaklandırılıp, sonuç düşündürülür sonra mesaj verilir. Gazete reklamlarında ise direkt olarak mesaj açık ve anlaşılırdır. Birçok dergi, ilan veya broşür tarzı basılı reklam ilanlarından gazete reklamcılığı en önce ve en çok getirisi olanlar olarak görülür. Gazete okuyucu kitlesi, gazete de gördükleri reklamları genelde o gün ki bir haber ile ilişkilendirerek unutmazlar. Birçok alanda insanların bilinçaltına işlenen gizli bir mesaj gibidir. Konu ne kadar anlaşılır ise insan zihninde kalıcılığı o kadar yüksektir.

Gazete reklamlarında çok fazla renk, figür ve karmaşık arka planlar bulunmaz. Net genelde bir kaç renkten oluşan tek sıra bir tasarım hakimdir. Cümleler çok fazla süslenmez. Konu ne ise mesaj olarak direkt iletilir. Kısa ve öz cümleler kullanılır. İnsanın aklına kalıcı olabilecek görsel ile desteklenebilir. Ne kadar reklam ile de dönse de birçok gazete, reklamlar her iki sayfa da bir olmaz, genelde son sayfa, ilk sayfa veya ortalarda olur. Genelde son sayfalarda mutlaka bir reklam bulunur. Bunun nedeni ise gazetenin hep sondan katlanması olarak görülebilir.

 

 

 

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Gazete Reklamcılığı” için Yorumlar