Facebook’da güvenliğiniz için yapmanız gereken 7 şey

facebook like

Bu yazıda, daha güvenli bir Facebook hesabına sahip olmak, Facebook profilinizi daha güvenli hale getirmek, Facebook’u daha güvenli kullanmak için birkaç ipucuna değindik.

Şifre kullanımı, Daha güçlü şifreler kullanmak
Sözlüklerde bulunabilecek kelimeleri şifre olarak kullanmaktan kaçının, çünkü hackerlar şifreleri kırmak için sözlüklerden faydalanıyor ve şifreniz o kelimelerden biri ile eşleşir ise hesabınızı ele geçirebilirler, hatta bu kelimelerin sonuna rakam koysanız bile çözülebiliyor.
Onun yerine mutlaka büyük ve küçük harfleri, rakamları ve sembolleri karıştırın. Bir şifrenin en azından 8 karakterden oluşması gerekir mümkünse 8 den fazla karakter içeren şifreler kullanın. Burada şifreler için en iyi teknik rakamlar ve sembolleri kelimenin ortasına yerleştirmektir, örnek: arabam yerine aR384aBam! şeklinde kullanabilirsiniz.

Doğum tarihinizin tümünü profilinizde göstermeyin
Bunu sizin için daha fazla bilgi toplamak için kullanabilecek ve potansiyel olarak kredi kartı ya da banka hesaplarınıza ulaşabilecek kimlik hırsızları için ideal bir hedef oluşturursunuz. Eğer çoktan doğum tarihini girdiyseniz, profilinize gidin ve hakkında sekmesine tıklayarak iletişim ve temel bilgilerini düzenleye tıklayın.
Temel bilgilerin altında ya sadece ayı ve günü göstermeyi tercih edin ya da doğum gününüzü profilinizden kaldırın. Kaldıramıyorsanız yan tarafta beliren gizlilik seçeneklerinden seçeneklerde “sadece ben”i seçebilirsiniz.

Kullanışlı gizlilik kontrolleri
Facebokk profilinizdeki hemen hemen her şeyi sadece arkadaşlarınıza, arkadaşlarınızın arkadaşlarına veya kendinize olmak üzere kısıtlayabiliyorsunuz. Diğer şeylerin yanı sıra fotoğraflara, dini inançlara ve aile bilgilerine erişimi kısıtlayabilirsiniz. Sadece belli insanlara ve gruplara fotoğraflarınız gibi öğeleri görme yetkisi verebilir ya da görmesini istemediğiniz insanların onları görmesini engelleyebilirsiniz.

Açıklamalarda çocuğunuzun isimlerini göstermeyin
Çocuğunuzun ismini fotoğraf etiketlerinde ya da açıklamalarında kullanmayın. Eğer başka biri kullanırsa “Etiketi Kaldır”a tıklayarak silin. Eğer çocuğunuz Facebook’ta değilse ve biri bir açıklamada onun ismini de geçiriyorsa o insandan ismi kaldırmasını rica edin.

Evden uzakta olacağınızdan bahsetmeyin
Bu kapınıza “kimse evde yok” tabelası asmak gibi bir şey. Tatilinizin ne kadar harika olduğunu söylemek için eve dönmeyi bekleyin. Her hangi bir yolculuğun tarihini belli etmeyin.

Arama motorlarının sizi bulmasına müsaade etmeyin
Yabancıların sizin sayınıza erişimini engellemek için Facebook’un gizlilik ayarlarından “Aramada kimler beni bulabilir?” bölümünde “arkadaşlar” ı seçin. Arama motorlarının zaman tünelinize bağlantı vermediğinden emin olun.

Gençlerin gözetimsiz olarak Facebook kullanmasına izin vermeyin
Facebook 13 yaş ve altındakilere üyelik vermiyor fakat bundan daha da genç çocuklar Facebook’u yine de kullanıyor. Eğer çocuğunuz Facebook kullanıyorsa bu durumu idare etmenin en iyi yolu onların facebook arkadaşı olmaktır. Onların hesabı için kendi e-posta adresinizi kullanın böylece bildirimleri ve aktiviteleri gözlemleme şansına sahip olursunuz.Internet Suç Şikayet Merkezi kıdemli özel ajanı Charles Pavelites “Onların önemsemediği bir şey gerçekten ciddi bir şey olabiliyor” diyor. Örneğin, her gün aynı zamanda “Annem yakında evde olacak, bulaşıkları yıkamam gerek.” diye bir yorum yapan çocuk ailesinin eve geliş gidişleriyle ilgili çok fazla bilgi vermiş olabiliyor.


Kaynak: çeşitli İngilizce internet sitelerinden derlenmiştir.

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Facebook’da güvenliğiniz için yapmanız gereken 7 şey” için Yorumlar