Facebook Excel İle Reklam Raporlarınız Artık Daha Kolay

Facebook’ta Reklam Vermek

Facebook’ta reklam modelleri ile alakalı genellikle 9 adet farklı kampanya modelleri kullanılır.  Bunlar etkileşim, etkinlik yanıtları, sayfa beğenisi, web sitesi trafiği, mağaza ziyaretleri gibi modellerdir. Ama köklü bir pazarlama yöntemi düşünüyorsanız uygulamanız gereken model dönüşüm kampanya modelidir. Bu yöntem Facebook Piksel kod ile web sitenizde yapılmaktadır. Satış odaklı ilerlediğinizde kesin sonuç alabileceğiniz bir yöntemdir. Fakat yüksek bütçelerle sosyal medya mecralarından Facebook’ta bilinirlik için ilgili hedef kitlenizin tepkilerini ölçmek istiyorsanız, hedef kitlenizi Facebook’ta tutmak daha yararlı olacaktır. Daha detaylı inceleyebilmek için Facebook Business‘ı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Facebook Excel’in Raporlamada Sağladığı Kolaylık:

Peki haftalar ve aylarca süren tüm bu kampanya modellerinizi hangi şekilde raporlamak için Facebook’ta zaman geçireceksiniz? Bu güncellemeye kadar raporları Facebook Business Manager paneli üzerinden excel formatında indiriyorduk. Artık Facebook Excel sayesinde, Microsoft Office araçlarından Excel içerisinde bu işlemleri yapabiliyor olacaksınız. Yani Excel’in dışarısına hiç çıkmadan bu raporları CPC, CTR, veya Bağlantı Tıklamaları gibi seçenekleri manuel seçerek raporunuzun detaylarını da manuel olarak seçebileceksiniz. İşte raporlamadaki detayları manuel olarak bizlerin seçiyor olması, işimizi kolaylaştıran tarafı.

 

Facebook Excel Nasıl Kurulur?

 

Adım 1: Microsoft Excel’e Facebook Ads Manager Ekleme

Öncelikle Facebook’un bu eklentisini Excel’e yükleyebilmeniz gerekiyor. Bu aşamada öncelikle Microsoft’u bu adresi üzerinden işlem yapmanız gerekiyor. Add butonuna tıkladığınızda Excel uygulamanız otomatik olarak açılacaktır. Adrese gidip eklentiyi eklemek için TIKLAYIN

 

Excel uygulmamanız açıldıktan sonra Excel içerisinde sağ tarafta Düzenlemeyi Etkinleştir dedikten sonra Bu Eklentiye Güven diyerek devam ediyoruz.

 

Excel uygumalamanız açıldıktan sonra karşınıza kırmızı alandaki gibi bir kutucuk çıkacaktır. Burada reklam hesabınızı yönettiğiniz kişisel hesabınız ile giriş yapmanız gerekiyor. Bu yüzden Login with Facebook’a tıklıyacaksınız.

 

Adım 2: Excel Facebook Ads Manager’ı Onay Kodu ile Profilinizde Onaylama

En önemli nokta bu aşamadan itibaren başlıyor. Login with Facebook dedikten sonra karşımıza kodun bulunduğu ibare çıkıyor. Bu kodu artı işaretine tıklayarak yada manuel olarak koplayamamız gerekiyor. Kopyaladıktan sonra alttaki Visit: https://www.facebook.com/device yazan yere tıklamamız gerekiyor.

 

Tıkladıktan sonra karşımıza bu kutucuk çıkacak. Facebook Excel eklentisi içerisinde kopyalamış olduğumuz kodumuzu bu kutucuk içerisine yapıştırıyoruz. Ardından Devam diyoruz.

 

Devam dedikten sonra “Adınız” Olarak Devam Et butonuna tıklayarak devam edeceğiz. Social Marketing Excel Add-in uygulaması bizim profilimizdeki bir takım bilgilere erişim isteyecektir. Bu da yaş, doğum tarihi ve cinsiyetiniz gibi herkese açık olan bilgilerinizdir. Burada güvenlik açısından asla şüpheye düşmeyin. Çünkü sadece sizin görebildiğiniz bilgileri bile Facebook zaten kendi bünyesinde saklamaktadır. Bu eklenti de Facebook’un bir ürünü olduğundan kesinlikle bir sorun teşkil etmeyecektir.

 

Bu aşamayı anlamak çok önemli ki; sizin yönettiğiniz tüm reklamlarınıza ulaşabilmesi gerekiyor. Bunu istemesindeki amaç, en başta da belirttiğimiz gibi reklam raporlarını Excel içerisinde manuel olarak detaylandırabilmeniz. Bu eklenti olmadan zaten Facebook Business Manager üzerinden otomatik raporları çekiyorduk. Bu eklenti sizin reklam hesaplarınıza ulaştığında, Excel ile tüm raporlarınızı kolayca detaylandırmanızı sağlayacak. Burada da Tamam butonuna basıp devam ediyoruz.

 

Tamam butonuna tıkladıktan sonra işlemi başarmış oluyoruz. İşte bu kadar kolay! Artık Facebook ve Instagram reklam raporlarınızı Excel üzerinden kolayca listeleyebileceksiniz.

 

Facebook Excel Nasıl Kullanılır?

Artık tüm rapor seçeneklerini Excel üzerinden manuel olarak belirleyebileceksiniz. Create Report Sheet diyerek manuel olarak kırılımları ve kampanyalarımızı seçebiliyoruz. Aynı zamanda tüm kampanyaları veya kampanya karşılaştırmalarını yine CPC, CTR, Erişim, Görünüm gibi seçeneklerini de manuel olarak seçerek yapabiliyoruz.

 

 

İşte SOMEYO‘nun bir rapor örneği. Sizler de tüm bu işlemleri detaylandırabilmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Facebook Excel İle Reklam Raporlarınız Artık Daha Kolay” için Yorumlar