Facebook Canlı Anket Yapmak

facebook anket

Facebook’da canlı anket yapmak son dönemlerde oldukça popüler. Bu yazıda anketin nasıl yapıldığına ve bu sayede nasıl bol etkileşim alınacağına değineceğiz.
Facebook canlı anketi yapan uygulama www.livereactionspoll.com, bu siteden anketi oluşturup sayfanızda paylaşmanız gerekiyor, sitede detaylı olarak nasıl yapılacağı yazılmış.

Siteden “Get Access Token” butonuna basarak açılan pencerede “Access Token linkinin” sonunda yer alan alandan yayını yapacağımız sayfamızı seçelin. Sayfayı seçtikten sonra Access Token alanında oluşan linki kopyalıyoruz ve “Submit”e basıp ekranı kapatıyoruz. Kopyaladığımız kodu yine Access Token alanına yapıştırıyoruz ve Get Access Token butonuna basıyoruz ve bir pencere açılacak, bu pencereyi kapatıyoruz. Daha sonra Get Post ID butonuna basıyoruz. Açılan pencerede hangi sayfada yayın yapacaksanız o sayfayı seçiyoruz. İleri diyoruz ve çıkan mavi ekranda Go Live butonuna tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencerede canlı yayın anketi ile ilgili konuyu yazıyoruz. Daha sonra Sitene Göm alanına basıyoruz ve bize bir bağlantı veriyor. Bunu kopyalıyoruz. Bağlantıyı www.livereactionspoll.com internet sitesindeki Post ID alanına yapıştırıp boş bir alana tıklıyoruz. Boş alana tıkladıktan sonra bir numara alana düşüyor. Daha sonra internet sitesi üzerinde gerekli anket düzenlemelerini yapıyoruz.
Düzenlemeler bittikten sonra sitenin alt kısmında yer alan Preview alanına tıklayıp mavi ekranı görüyoruz, bu ekranda Go Live tıklıyoruz.

OBS Studio programı ile canlı yayın yaparak daha fazla etkileşim almanız mümkün. OBS Studio programını açıyoruz, “ayarlar>yayın” seçeneklerini tıklayarak önceden açmış olduğumuz pencerede yer alan yayın anahtarını yapıştırıyoruz. Kaynaklar alanında ise “Ekle> Browser Source” seçeneklerine basıyoruz ve açtığımız “Browser Source” alanında yer alan bağlantı için “livereactionspoll.com sitesinde en son açılan linki” kopyalıyoruz.

Yayın ekran boyutları, yayın arkaplanı anket seçenekleri gibi ayarların hepsini OBS Studio’dan istediğimiz gibi düzenliyoruz. Siteden çektiğiniz anket seçeneklerini düzenlemek için Browser Source alanına sağ tıklayıp Etkileşim diyerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Bu adımları bitirdikten sonra yayını başlat diyoruz. Daha önce açık olan Get Post ID penceresinde herhangi bir alana tıkladığımızda yayını çekmeye başlayacaktır. “Canlı Yayına Geç” dedikten sonra anket sayfamıza aktarılmıştır.

Nasıl yapıldığı konusunda tam ve detaylı anlatım İngilizce: https://livereactionspoll.com/blog/create-live-poll-facebook-page/
Örnek anket: https://www.facebook.com/9gag/videos/10155194779491840/

Sosyal Medya Yönetimi

Siz işinize odaklanın, Sosyal Medya Ajansınız SOMEYO, sosyal medya hesaplarınızı en UYGUN fiyata profesyonelce yönetsin!
Şimdi SOMEYO’nun paketlerine 1 Yıllık Abone Ol, 3 Ay Ücretsiz Sosyal Medya Yönetimi Fırsatını Kaçırma!

HEMEN ARA
0 216 315 40 05 - 0 216 315 40 06 / destek@someyo.com

“Facebook Canlı Anket Yapmak” için Yorumlar